logo Minnewaska Area High School Minnewaska Area High School

Wrestling: AB Winter 2019-20 Schedule

    (as of 02-24-20)
 
Type  Time  Opponent  Location  Leaves  Return  Comments
Monday, Nov 18, 2019
1st Day of Practice  3:30PM  Minnewaska Area.  Minnewaska Area High School
H.S. Wrestling Room
 
     
 
Tuesday, Dec 3, 2019
Quadrangular  5:00PM  Away vs. Bertha-Hewitt-Verndale,
Osakis,
Pequot Lakes/Pine River Backus 
Bertha-Hewitt High School  2:10PM    10:15PM 
 
Weigh-Ins at 4:00 p.m.
Friday, Dec 6, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Big Lake  Big Lake High School  1:00PM    11:59PM 
 
Tuesday, Dec 10, 2019
Quadrangular  5:00PM  Away vs. Montevideo  Dawson-Boyd High School       
 
Quad with Hutchinson and New Ulm
Quadrangular  5:00PM  Away vs. Dawson-Boyd,
Hutchinson,
New Ulm 
Dawson-Boyd High School  2:00PM    10:30PM 
 
Weigh-Ins at 4:00 p.m.
Thursday, Dec 12, 2019
Quadrangular  5:00PM  Away vs. Morris Area/Chokio-Alberta,
Border West,
West Central Area 
Morris Area High School  3:30PM    9:45PM 
 
Weigh-Ins at 4:00 p.m.
Tuesday, Dec 17, 2019
Quadrangular  5:00PM  Away vs. Ottertail Central,
Barnesville,
Staples Motley 
Henning High School  2:30PM    10:15PM 
 
Weigh-Ins at 4:00 p.m. Schedule: Wrestling begins @ 5:00 5:00 p.m. - OTC vs. Barnesville, Staples/Motley vs. Minnewaska; 6:30 p.m. - OTC vs. Staples-Motley, Barnesville vs. Minnewaska; 8:00 p.m. - OTC vs Minnewaska, Barnesville vs. Staples-Motley
Friday, Dec 20, 2019
Invitational  10:00AM  Away vs. Cass Lake-Bena  Cass Lake-Bena High School       
 
Departure - Thursday afternoon - Big Bear Classic
Saturday, Dec 21, 2019
Invitational  10:00AM  Away vs. Cass Lake-Bena  Cass Lake-Bena High School       
 
Big Bear Invite - Arrival Home at 10:30 p.m.
Friday, Jan 3, 2020
Triangular  5:00PM  Away vs. Eden Valley-Watkins,
New London Spicer 
Eden Valley-Watkins High School  2:45PM    10:00PM 
 
Weigh-Ins at 4:00 p.m.
Thursday, Jan 9, 2020
Quadrangular  5:00PM  Away vs. Morris Area,
ACGC,
Benson 
Morris Area Elem Gym  3:15PM    9:30PM 
 
Saturday, Jan 11, 2020
Invitational  10:00AM  Multiple Schools  Minnewaska Area High School
H.S. Main Gymnasium more..
 
     
 
Thursday, Jan 16, 2020
Match  5:00PM  Away vs. Sauk Centre/Melrose,
TBD 
Melrose Area High School  2:20PM    9:30PM 
 
BBE, Waska, and SC/Melrose are the teams.
Triangular with BBE & Sauk Centre/Melrose - Weigh-Ins at 4:00 p.m.
Saturday, Jan 18, 2020
Invitational  10:00AM  Away vs. Thief River Falls  Ralph Engelstad Arena       
 
Prowler Invite - Weigh-In & Skin Checks at 8:00 a.m.; Wrestling Begins at 10:00 a.m.
Thursday, Jan 23, 2020
Match  6:00PM  Away vs. B.O.L.D.  B.O.L.D. High School  2:00PM    9:30PM 
 
4-12 Wrestling Event!
Friday, Jan 24, 2020
Invitational  5:00PM  Away vs. Fargo Davies  Fargo Davies High School, Fargo, ND  12:30PM     
 
Saturday, Jan 25, 2020
Invitational  10:00AM  Away vs. Fargo Davies  Fargo Davies High School, Fargo, ND       
 
Friday, Jan 31, 2020
Match  5:00PM  Multiple Schools  Minnewaska Area High School
H.S. Main Gymnasium
 
     
 
Weigh-Ins at 4:00 p.m. - 5:00 p.m. - Paynesville vs. Minnewaska; 6:15 p.m. - Detroit Lakes vs. Paynesvillle; 7:30 p.m. - Detroit Lakes vs. Minnewaska
Thursday, Feb 6, 2020
Conference Tournament  4:00PM  Multiple Schools  Minnewaska Area High School       
 
WCC Tournament
Tuesday, Feb 11, 2020
Section Team  7:00PM  B.O.L.D.  Minnewaska Area High School
H.S. Main Gymnasium
 
     
 
Section 5A Team Quarterfinals
Friday, Feb 14, 2020
Section Team  6:00PM  Multiple Schools  Minnewaska Area High School
H.S. Main Gymnasium
 
     
 
Section 5A Team - Semifinals & Championship
Saturday, Feb 22, 2020
Section 5A Individual  10:00AM  Away vs. MSHSL  Long Prairie-Grey Eagle High School       
 
Wednesday, Feb 26, 2020
State Tournament  TBD  Away vs. MSHSL  Xcel Energy Center       
 
Thursday, Feb 27, 2020
State Tournament  TBD  Away vs. MSHSL  Xcel Energy Center       
 
Friday, Feb 28, 2020
State Tournament  TBD  Away vs. MSHSL  Xcel Energy Center       
 
Saturday, Feb 29, 2020
State Tournament  TBD  Away vs. MSHSL  Xcel Energy Center