Minnewaska Area High School
Track & Field A Schedule    (as of 09-23-18)
 
Type  Time  Opponent  Location  Leaves  Return  Comments
Monday, Mar 11, 2019
1st Day of Practice  3:30PM  Minnewaska Area.  Minnewaska Area High School
H.S. Auxiliary Gymnasium
 
       
Monday, Mar 25, 2019
1st Day of Practice  3:30PM  Minnewaska Area.  Minnewaska Area High School
H.S. Track
 
       
Thursday, Apr 4, 2019
Invitational  4:00PM  Belgrade-Brooten-Elrosa,
Bertha-Hewitt-Verndale,
Ortonville,
Osakis,
Otter Tail Central (Henning & Battle),
Parkers Prairie 
Minnewaska Area High School
H.S. Track
 
       
Tuesday, Apr 9, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Morris Area/Chokio-Alberta  University of Minnesota-Morris Track  2:50PM    8:30PM   
Thursday, Apr 11, 2019
Invitational  4:00PM  ACGC,
Benson,
Brandon-Evansville,
Hancock,
Long Prairie Grey Eagle,
Morris Area/Chokio-Alberta,
New London Spicer,
New York Mills,
Ortonville,
Osakis,
Otter Tail Central (Henning & Battle),
Pequot Lakes,
Perham-Dent Public Schools,
Sauk Centre,
Staples Motley,
Wadena-Deer Creek 
Minnewaska Area High School
H.S. Track
 
       
Tuesday, Apr 16, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Morris Area/Chokio-Alberta  University of Minnesota-Morris Track  2:45PM    7:30PM   
Tuesday, Apr 23, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Benson  Benson High School  2:50PM    7:30PM   
Thursday, Apr 25, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Sauk Centre  Sauk Centre High School  2:30PM    7:45PM   
Tuesday, Apr 30, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Belgrade-Brooten-Elrosa,
ACGC,
Browerville-Eagle Valley,
Eden Valley-Watkins,
Maple Lake,
Paynesville Area,
St. John`s Prep 
Belgrade-Brooten-Elrosa High School; Brooten, MN 56313  2:30PM    7:45PM   
Thursday, May 2, 2019
Invitational  3:30PM  Away vs. New London Spicer  New London-Spicer High School  1:45PM       
Tuesday, May 7, 2019
Section True Team  TBD  Away vs. Montevideo  Montevideo High School         
Thursday, May 9, 2019
Invitational  3:45PM  Away vs. Melrose Area  Melrose High School  2:00PM    8:45PM   
Tuesday, May 14, 2019
Conference Tournament  4:00PM  Away vs. B.O.L.D.,
ACGC,
Benson,
Melrose Area,
Montevideo,
Morris Area,
Sauk Centre 
B.O.L.D. High School  1:30PM    9:30PM   
Saturday, May 18, 2019
State True Team  10:00AM  Away vs. Stillwater  Stillwater High School  6:00AM    9:00PM   
Thursday, May 23, 2019
Subsection  3:30PM  Away vs. MSHSL  University of Minnesota-Morris Track  1:45PM    8:30PM   
Thursday, May 30, 2019
Section 6A  11:00AM  Away vs. MSHSL  Fergus Falls High School  8:00AM    6:30PM   
Friday, Jun 7, 2019
State Tournament  4:00PM  Away vs. MSHSL  Hamline University         
State Class A Meet - Prelims
Saturday, Jun 8, 2019
State Tournament  11:00AM  Away vs. MSHSL  Hamline University         
State Class A Meet - Finals