Skip to content
Minnewaska Area High School
Navbar
Calendar
Rosters
Today
October 2018
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
30
1
4:30pm
VB: 7/8
@Minnewaska Area Day Treatment (Starbuck School)
Starbuck School Gymnasium
5:00pm
FB: B
@Minnewaska Area High School
H.S. Stadium Field
5:00pm
SC: B/AB
@Belle Prairie Soccer Fields
JV & Varsity Both Play at 5:00 p.m.
2
4:00pm
Tennis: G/A
@Staples-Motley High School
4:00pm
Tennis: G/JV
@Minnewaska Area High School
H.S. Tennis Courts
4:30pm
CC: ABC
@Greystone Golf Club
4:30pm
FB: 7/8
@Minnewaska Area High School
H.S. Stadium Field
4:30pm
SC: B/AB
@Zimmerman High School
Junior High/JV at 4:30 p.m.; Varsity to Follow
6:00pm
Swimming and Diving: G/AB
@Minnewaska Area High School
H.S. Swimming Pool
6:00pm
VB: ABC
@ACGC High School
3
2:00pm
Tennis: G/A
@Minnewaska Area High School
Section 6A Team Quarterfinals - MACCRAY vs. Minnewaska Area
4
4:30pm
SC: B/7/8
@Ampe Park - Paynesville
5:00pm
FB: C
@University of Minnesota-Morris - Big Cat Stadium
6:00pm
VB: ABC
@Minnewaska Area High School
5
7:00pm
FB: A
@Minnewaska Area High School
H.S. Stadium Field
Homecoming & Hall of Fame Weekend
6
10:00am
SC: B/7/8
(Rescheduled)
@Minnewaska Area High School
Veterans Field at Glenwood State Bank Stadium
10:00am
Swimming and Diving: G/AB
@TBD
Diving at 10 am, Swimming at 3:00.
10:00am
Swimming and Diving: G/AB
@Sartell High School
Section True Team - Diving at 10:00 a.m.; Swimming at 3:00 p.m. Bus Departs Morris at 11:00 a.m.; Waska at 11:30 a.m.
5:00pm - 9:00pm
MAS Athletic Hall of Fame Banquet
@Minnewaska House
7
8
4:30pm
CC: ABC
@Benson Golf Club
5:00pm
FB: B
@Sauk Centre High School
9
9:00am
Tennis: G/A
@Courts Plus Tennis Center - Fargo
Section 6A Team Tournament - Semifinals & Finals (Individual Seeding Meeting Following Team Tournament at 8:00 p.m.)
4:30pm
FB: 7/8
@Minnewaska Area High School
H.S. Stadium Field
4:30pm
VB: 7/8
@Sauk Centre High School
6:00pm
Swimming and Diving: G/AB
@Holdingford High School
Bus Departs Morris at 3:15 p.m.; Departs Waska at 3:45 p.m.; Morris Bus
6:00pm
VB: ABC
@Minnewaska Area High School
7:00pm
SC: B/AB
@Minnewaska Area High School
Veterans Field at Glenwood State Bank Stadium
Section 8A Play-In
10
8:00am
Tennis: G/A
@Courts Plus Tennis Center - Fargo
Section 6A Individual - First Round & Quarterfinals
11
4:00pm
FB: 7/8
(Changed)
@Minnewaska Area High School
Veterans Field at Glenwood State Bank Stadium
Games will be played on the stadium field!
4:30pm
VB: 7/8
@Minnewaska Area High School
5:00pm
FB: C
@Minnewaska Area High School
Veterans Field at Glenwood State Bank Stadium
6:00pm
VB: ABC
@Melrose Area High School
7:00pm
SC: B/AB
@Whitney Field Sports Complex - St. Cloud
Section 8A - South Quarterfinals
12
7:00pm
FB: A
@Osakis High School
13
TBD
SC: B/AB
@TBD
Section 8A - Quarterfinals
8:30am
VB: 7/8
@Morris High School
14
15
3:30pm - 7:30pm
Coat Giveaway
@Minnewaska Area Elementary School - MAES Cafeteria
5:00pm
FB: B
@Minnewaska Area High School
H.S. Stadium Field
16
TBD
SC: B/AB
@TBD
Section 8A - Semifinals
9:00am
Tennis: G/A
@Courts Plus Tennis Center - Fargo
Section 6A Individual - Semifinals & Finals
4:00pm
CC: ABC
@Montevideo H.S.
River Crest Golf Course
4:30pm
VB: 7/8
@Morris Area High School - Old Gymnasium
5:00pm
FB: C
@Osakis High School
6:00pm
Swimming and Diving: G/AB
@Minnewaska Area High School
6:00pm
Swimming and Diving: G/AB
@Minnewaska Area High School
H.S. Swimming Pool
6:00pm
VB: ABC
@Minnewaska Area High School
17
7:00pm
FB: A
@Minnewaska Area High School
Veterans Field at Glenwood State Bank Stadium
18
TBD
SC: B/AB
@TBD
Section 8A - Championship
19
20
21
22
4:00pm
DANC: A
@Minnewaska Elementary School
Minnewaska Elementary School Gymnasium
1st Day of Practice
23
TBD
Tennis: G/A
@Reed-Sweatt Tennis Center - Minneapolis
State Class A Team Tournament
7:00pm
FB: A
@Minnewaska Area High School
Veterans Field at Glenwood State Bank Stadium
Section 5AA Quarterfinals
24
TBD
Tennis: G/A
@Reed-Sweatt Tennis Center - Minneapolis
State Class A Team Tournament
25
TBD
SC: B/AB
@TBD
State Class A Quarterfinals
TBD
Tennis: G/A
@Reed-Sweatt Tennis Center - Minneapolis
State Class A Individual Tournament
4:00pm
CC: ABC
@Little Crow Golf Club - Spicer
Section 6A Meet
7:00pm
VB: ABC
@Morris Area Elem Gym
Section 3AA North - Quarterfinals
26
TBD
Tennis: G/A
@Reed-Sweatt Tennis Center - Minneapolis
State Class A Individual Tournament
6:00pm
Swimming and Diving: G/AB
@Univ of MN
3:00 Diving 6:00 Swimming
Bus Departs Waska at 3:45 p.m.; Arrival Home at 9:30 p.m.
27
7:00am - 6:00pm
Junior High Band Festivial
@
Multiple Location
2:00pm
FB: A
@High Seed
Section 5AA Semifinals
28
29
TBD
SC: B/AB
@U.S. Bank Stadium - Minneapolis
State Class A Semifinals
3:30pm
BB: G/7/8
@Minnewaska Area High School
H.S. Main Gymnasium
30
TBD
VB: ABC
@TBD
Section 3AA North - Semfinals
31
1
2
3
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?